Seznamte se s novou černou! Tentokrát ale už doopravdy. Britská skupina vědců pracující pod hlavičkou společnosti Surrey NanoSystems totiž vytvořila nový nanomateriál, který je podle dosavadních analýz zatím nejčernějším materiálem na světě. Jedná se o další krok v textilní evoluci?

Nová černá jménem Vantablack

Nový černý materiál, který někteří označují jako černou díru, dostal jméno Vantablack a podle vědců je ve viditelném spektru schopen pohltit až 99,965% světla. Vantablack tedy svými vlastnostmi dobývá nám dosud známé fyzikální zákony, v rozprostřené ploše dokáže odrážet jen 0,035 % dopadnuvšího světla. Při pohledu jen na jeden malý kousek Vantablack tak máte pocit, že hledíte přímo do jádra černoty. Lidské oko totiž při tak nízké hladině odráženého světla není schopno vnímat kontury a strukturu materiálu. Není se čemu divit, Vantablack je složen z vertikálních uhlíkových nanotrubic o délce přibližně 20 mikrometrů. Každá z těchto nanotrubic je prý desetitisíckrát tenčí než lidský vlas. Nový super černý materiál se pěstuje na listech hliníkové fólie a jako nejperspektivnější se zatím jeví v astronomii.

Nicméně na řadu přichází i textilní a oděvní průmysl. O Vantablack svůj zájem projevili například japonská textilka z Ósaky Evisu, která bohatě zásobuje japonské oděvní designéry. Své užití nalezne Vantablack nejen v oděvním, ale také produktovém designu, nicméně vědci předpokládají, že jako první se k němu dostane armáda, která jej i patřičně otestuje. Prognostici předpokládají, že nová černá zahýbe s módním trhem až na sklonku roku 2020. Pokud se tedy módní systém do té doby nějakým způsobem nezhroutí, můžeme se těšit na první skutečně novou černou.