Jaká móda má vlastně v současném uspořádání navrch? Ta rychle produkovaná, jinak označovaná také jako fast fashion, nebo naopak ta nadčasová, kterou jsme se naučili jen pro odlišení označovat termínem slow?Čeho si dnes kupci, stylisté a editoři váží víc: každý půlrok jinak pojaté estetiky, či nadčasových ikon? Takové otázky včera vyvolala přehlídka české návrhářky Martiny Špetlové tvořící v Londýně.

Martina Špetlová S/S 2015

Její show totiž v lecčem prokázala, že sezónní estetika pro Martinu není důležitá, a že sází na své slow fashion přednosti. Kožené proplétání, dokonale provedené v každém modelu, totiž nelze sledovat bez známky vzrušení. Její kolekce tak opět uchvátila svým perfektním provedením a neuvěřitelnými variacemi, které její technika a práce s materiálem nabízí. Delikátní kusy z jemně perforované membrány sice letos Martině dovolily přejít ze strukturovaných a pevných celků k uvolněnějším a mnohem abstraktnějším kombinacím, nelze se však ubránit otázce, zdali tak vymezená tvůrčí metodika ještě nabízí nějaký prostor pro konkrétní estetický či filosofický příběh? A je vůbec potřeba takto perfektně provedené produkty podřizovat pravidlům měnících se sezón?

Tvorba i systém Martiny Špetlové přežívají navzdory trendům. Kolekce jaro/léto 2015, v níž poprvé uvedla i modely pro muže, představuje již desátý tvůrčí počin a i on bez větších estetických změn stále funguje. Ať už však na tuto kolekci nahlížíte z jakéhokoliv úhlu, nedá se jí odepřít intuitivní zpracování navzdory nepolevujícímu výtvarném modelování. A tento zručně uchopený mix pasuje Martininu kolekci na zatím jednu z nejlepších, kterou představila.