„Nechť tě provází síla!“ Tohle filmové heslo v průběhu minulého století nadchlo nejednoho malého kluka, filmového fanouška, umělce a designéra. V rámci nadcházející sezóny oslovil nestárnoucí příběh sci-fi válek i Jakuba Polanku, který na MBPFW představil kolekci, která se v jeho portfoliu vrací k ryzí oděvní modelaci. Jak moc je to ale s tímhle nasazením vážné?

Na Jakubových přehlídkách si člověk rychle zvykne na jednu věc: ať už si o jejich výsledku myslí cokoliv, vždy se dobře pobaví. Los Angeles oblečené do lechtivých kompletů ze starých pornofilmů, matička Praha z omšelého kaučuku či evropská sociální fobie z islamistů – za posledních pár let jsme byli svědkem mnoha takových kontextuálních vtípků, které mě osobně vždy pobavily. Proto když scéna Jakubovy páteční přehlídky odhalila pouštní kámen a v podkresu zněla pilotní melodie ze Star Wars, doufal jsem v další super vtip. Ostatně v minulosti se přeci Jakub uchýlil k produkci obrandovaných kšiltovek a modelky nechal po mole galerie Mánes kráčet s odhalenými ňadry – to však jen aby podpořil svou původní inspiraci, proč by se tedy tentokrát mezi námi nemohl projít třeba R2D2?

Jakub Polanka S/S 2015

Kdo stejně jako já čekal vtípek, dostalo se mu seriózní přehlídky bez úsměvu. I když ano, ona bílá pouta na černé modelce byla jaksi polankovsky humorná, ale jinak se přehlídka tvářila až nezvykle vážně. Mnohé návštěvníky tak Polanka uvedl do rozpaků – možná si tím ale jen nechal prostor pro polytematickou inspiraci. Vedle Star Wars se totiž v kolekci dala číst i jakási postapokalyptická nálada. Ale upřímně, ani jeden z námětů by ve finálním hodnocení přehlídky i celé kolekce na známce nepřidal, poněvadž oba zmíněné náměty jsme tu měly už na milion způsobů, proto inspirační zdroje Jakubovi práce raději pomiňme.

To, co je na letošní kolekci Jakuba Polanky potřeba ocenit, je totiž samotná práce. Rozsáhlá řada sice ve výsledku působila značně nesourodě, a kdyby se dostala pod ruku zkušeného editora, mnoho by z ní nakonec ubylo – ale stejně byla uchvacující! Polanka nepolevil ze svého na české poměry vskutku nezvyklého estetického entusiasmu, který jeho tvorbu posouvá dál. Nebojí se proto výrazných grafických prvků, podbízivých materiálů a ryze ženských a naprosto prozřetelných tvarů. Jenže přesně tyhle návyky vždy z jeho díla učiní konkurenceschopnou práci, která by snad uspěla i v mezinárodním kontextu.

V celé kolekci samozřejmě nechyběly úplety. Tentokrát na nich ale Polanka nechal spočinout i texturní prolínání, které vytváří dojem skutečně dodělaného kusu, což lze říci i o těžkých řezných celcích. Zde silně zapůsobila zmíněná modelace a to navzdory faktu, že se jednalo spíše o stylingové kousky. Levitující a od těla oddělené zadní části sak a kabátů totiž nabíjely sošnou krásou, kterou jedině podtrhly barevně doladěné grafické pruhy zlata a černé barvy. Bylo dokonce příjemné sledovat i jak Jakub recykluje již nalezené tvary. Například nejcitovanější outfit inspirovaný rouchem rytířů Jedi Polanka zrekapituloval z předešlé edice Belleville. A opomenout nejde ani maskulinně lehké pánské komplety a boty, které na přehlídku dodala značka Prestige.

Polanka tak vskutku – ať to zní jako klišé či nikoliv – zabodoval, dokázal se vymanit z bezpečí našpendlených metráží FlexTexu a re-etabloval se coby vyzrálý návrhář. Opravdu, po kolekci S/S 2012 je tohle za posledních několik let jeho druhá nejlepší kolekce! Sice při úporné cestě ztratil kouzelný smysl pro humor, ale ten se vlastně s přihlédnutím k okolnostem dá oželet.