Módní chrámy, oděvní performance, doprovodné chorály, dramatické varhany či hvězdy světového modelingu… Na podzim se k pražským módním prezentacím přidává palivo v podobě podnětných nápadů a podpory z řad organizátorů velkých akcí. Když tak Prague Fashion Weekend představil svou podobu „fashion temple“, přichází na řadu Designblok. Ten se vrací k poctivé formě klasických módních performance, které promění kostel sv. Šimona a Judy v místo, kde se budou odehrávat skutečné módní shows.

Letošní módní část programu nese název Fashion Stage a odstartuje už v pátek 10. října, kdy se v hlavním programu představí kolekce tří etablovaných českých návrhářů: Hany Zárubové, Moniky Drápalové a Pavla Brejchy. Hana Zárubová se i nadále drží autorské metodiky převádění dimenzí oděvu a představí řadu nadměrných střihů péřových kabátů. Její performance s názvem iForm, jež by měla být už tradičně velmi pompézní, pak doprovodí mohutný zvuk kostelních varhan.

Designblok’14 preview: Fashion Stage

Leitmotiv celého Designbloku, téma hry a návratu do dětství, ve své kolekci uctí Monika Drápalová. V poslední době totiž prokázala, že má cit jak pro funkční oděvy, tak i výtvarné formy – ze syntetických materiálů poskládanou řadu Free Cycle záhy doplnila projektem pro Prague Vintage Fair a obnovenou formou spolupráce s výtvarníkem Františkem Matouškem. Tentokráte se ale zdá, že oba přístupy spojuje, když vytváří kolekci osmi dámských a osmi pánských modelů, jež pracují s hravou formou malých skromných příběhů fantaskních postav. Velmi barevný celek, v jehož rámci uvidíme i modely krále, střelce a srdce doprovodí koncept performance, na němž Monika spolupracuje s předním českým postmodernistou Petrem Niklem. „Půjde o nadsázku, je to hra, sama se tím nechám unášet,“ uvádí Monika, jejíž přehlídku doplní netradiční zvukový doprovod. „Je to takové malé tajemství,“ podhaluje Monika.

Podobná spojení jsou příhodná i pro přehlídku Pavla Brejchy. Jeho kolekce jaro/léto 2015 navazuje na příběh dvou barev, černé a bílé, který Brejcha rozehrál už v kolekci podzim/zima 2014. I v této rozkrývá rozpor něžné modelace a tvrdých struktur v abstraktním i konkrétním provedení. Kolekci Brejcha doprovodí vlastními modely obuvi a šperky Hanuše Lamra, který v edici Lapis vychází z tvarů broží a náušnic z přírodních kamenných a syntetických materiálů. Spojení, nesoucí prvky fragilních forem, kostelem provedou tóny skladby oceňovaného hudebního umělce Tomáše Dvořáka známého jako Floex a scénické ztvárnění architekty Lenky Míkové.

Následovat bude sobota nabitá přehlídkami lokálních, ale i evropských hvězd módního designu. „Přijde nám, že česká móda už tu byla podporovaná až moc. Nechtěli jsme se stát dalšími slepými podporovateli. Chceme proto do Prahy přivést poctivou mezinárodní přehlídku, na níž mimo českých tvůrců vystoupí i ti zahraniční. Podporuje to i charakter Designbloku jako mezinárodně uznávané platformy, jedné z největších v Evropě,“vysvětlují organizátoři Jana Zielinski a Jiří Macek bloky přehlídek studentů ze sekce Diploma Selection a přehlídku jednoho ze zahraničních hostů, belgické návrhářky Leny Lumenski. Za tuzemskou skupinu se pak v panelu představí také talentovaný Lukáš Spilka, studenti plzeňské VČU, svěřenci obou módních ataliérů pražské UMPRUM a mladí tvůrci z výběr Designblok Talent Card: Lenka Vacková, Renata Dračková a ELLE Talent Card: Narnish.

UPDATE: Ve čtvrtek 9/10 s námi můžete soutěžit o pět dvojic lístků na přehlídku z programu Designblok Fashion Stage dle vlastního výběru. Stačí dát LIKE stránce MAUDhomme na Facebooku a zde – u článku – nechat v komentáři informaci, na jakou přehlídku byste si lístky přáli. Komentujte jen s e-mailovou adresou, na které jste dostupní – zpráva o výhře vám přijde v pátek 10/10 a lístky si budete moci vyzvednout přímo v kostele sv. Šimona a Judy již ten samý večer.