Práci začínajících designérů a nadějných studentů je velmi těžké  hodnotit, o to těžší je vyjádřit se ke kolekci absolventa. Absolventi jsou totiž taková kategorie sama pro sebe – někteří předvádějí přílišný entuziasmus, jiní zas nihilisticky zahalují své vize do zdánlivě šokujících nápadů. Mezi těmito póly však existuje i skupinka designérů, která se pokouší držet na hladině střízlivosti, odkud pálí své nápady. K nim je třeba být shovívavý, ale zároveň i kritický. Kolekce Lukáše Spilky je pak živoucím příkladem: je vyzrála, ale i tak by si zasloužila kosmetickou editaci.

Lukáš Spilka a Štěpán Růžička: Ve městě

Lukáš Spilka svou přehlídku naplánoval na sobotní večer. Za podzimního počasí je takový sobotní večer v zapadlé ulici Starého Města docela příhodný pro okusení atmosféry, již Lukáš spolu se šperkařem Štěpánem Růžičkou na mole rozehráli. Úvodní kostelní zvony totiž vystřídal šedý, z dálky se ozývající štěkot psů, který avizoval brutální kolekci plnou sadomasochistických reminiscencí. A vskutku, ony odkazy na jakousi uniformní brutalitu Lukáš nevynechal. Jenže tyto latentně patologické příchuti Spilka dmýchal dobře zkombinovanou a ve správném tempu dávkovanou esencí ženského principu uvnitř muže, čímž vytvořil velmi charismatický a vcelku i velmi komplexní pohled na soudobé mužství.

Lukáš Spilka nepředstavil nic nového – ba naopak, na sklonku Designblok Fashion Stage uvedl doznívající estetický princip muže syrového prototypu, který potlačuje, ale zároveň uznává své ženské polohy. Takový pohled na pánský oděv je v mnohém zcela přežitý. Co však bylo na Spilkově kolekci pozoruhodné, byl její rozměr. Citlivá skladba, vyvážený akcent jednotlivých detailů, subtilně se rozvíjející tvarosloví. Od těžkých režných materiálů postupoval Spilka směrem k lehčím a delikátnějším strukturám s naprostou vyvážeností a lehkostí. Nad vším pak bděly Růžičkovy šperky, které se svou propracovanou skladbou a jasným zacílením též dají přirovnat k velmi vyspělé řemeslné a designérské práci. Ve finále lze tak konstatovat, že Spilka patří k těm povedeným absolventů, jen potřebuje to, co asi každý – musí si to zažít.