Všichni, kdo alespoň jedním okem sledují dění na české módní scéně, znají jméno Pavel Brejcha. Zná ale někdo skutečného Pavla Brejchu? Tím se nechci pouštět do psychologických rozborů, ale tato otázka je na místě – po návratu z Paříže do Prahy, ze stáže u tehdy ještě Ghesquièrovy Balenciagy, navrhoval v módním triu Oldschool a poté v konfekční značce Kataríny Kral Pavel Brejcha Line, jež byla později přejmenována na PBL Prague. Všem bylo jasné, že Brejcha je velmi nadaný návrhář, jeho kolekcím, ať už je představoval pod jakýmkoli jménem, ale vždy něco scházelo. Můžeme tomu říkat charisma, u chlapa se ale sluší říkat koule. Ty Brejcha konečně sebral a na letošním Designbloku předvedl první kolekci jenom sám za sebe.

Pavel Brejcha S/S 2015

Dopadla úchvatně. Vlastně je nakonec dobře, že si Brejcha dal na čas a pod svým jménem debutoval až nyní. V kolekci určené na jaro a léto příštího roku je totiž naprosto zřejmý Brejchův rukopis, tentokrát však v už skutečně vyspělé a vytříbené výtvarné formě. To v překladu znamená, že ačkoli je kolekce skutečně krásná, je také nositelná a obchodně zúročitelná – Brejcha nepředstavil jen estetické plácnutí do vody, koneckonců je zřejmé, že minulé projekty ho donutily přemýšlet nad oděvem i z komerčního hlediska. Zdá se ale, že teprve až u sebe našel rovnováhu mezi světy výtvarna a obchodu.

Celá kolekce je totiž velice jednoduchá, přesto do všech šestnácti na mole představených modelů dokázal Brejcha vtisknout myšlenku, krásu i vznešenost. Velice moderní formy složené ze šatů, sukní a topů vytvářely pocit, jako by plynuly ve vzduchu, a průhlednost několika modelů až vytvářela iluzi, jako když se oděv ztrácí v prostoru. Všechny tvary ale návrhář pevně ukotvil ve střizích i v materiálech a dokonce i v původních vzorech, připomínající barevné změti. Ke kolekci Brejcha navrhl i vlastní modely obuvi a na mole byla kolekce k vidění se šperky Hanuše Lamra, které však vypadaly, jako by vznikaly společně s oděvní řadou.

Pavel Brejcha tak svou debutovou kolekcí dokázal vytvořit celistvý estetický kód, proti němuž se ani v jednom okamžiku nezpronevěřil, ale jehož charakteristiky po čas přehlídky ani jednou nevykradl. Brejcha tak potvrdil, že patří k malé elitě české módní scény a že konečně dokáže pevně stát na svých nohách. Ačkoli tak o sobě v poslední době tvrdí, že je už za zenitem, zdá se mi, že Pavel Brejcha právě začíná – a je na startovní čáře v té nejlepší kondici.