Obyčejně když člověk vstoupí do haly na Via Fogazzaro, kde se odehrávají přehlídky Prada, uvítá ho krom cateringu a drinků i jakýsi „předsoundtrack“ – hudba, která už zpočátku naznačuje, jakým směrem se bude kolekce ubírat. Tentokrát však bylo v sále ticho… před bouří? Miuccia Prada se totiž letos rozhodla vkročit tam, kam se v minulých letech zdráhala: překročit svůj vlastní stín.

Prada je globálním fenoménem, který ovlivnil módu, popkulturu, umění a většinu věcí mezi nimi. Jenže poslední roky je jí od zákazníků po celém světě vytýkána přílišná konzervativnost, zaměření na starší klientelu a nedostatek invence. Nakonec Miuccia Prada v zákulisí letošní pánské a dámské kolekce přiznala, že ji tentokrát nejvíce zajímalo, jak být aktuální.

Prada S/S 2016

Pokud je hlavní devizou Prada moment překvapení – nikdy před přehlídkou nevíte, co se na mole za chvíli odehraje – je tato kolekce zosobněním Prada. Po zcela klasické oděvní řadě tohoto podzimu totiž Miuccia na příští rok vytáhla jedno ze svých es, tedy perverzně zpracované mládí ve střizích retra. Přichází s touto kolekcí v době, kdy Kanye West prohlásil, že se už chce oblékat jen jako velké dítě, kdy v konfekci i v nábytkovém designu začíná na síle nabírat trend zvaný „babycore“, kdy dospěláci hrají počítačové hry a chodí na comicony.

V pánské linii tak Prada představila velmi krátké šortky, volná tílka, košile, sportovní boty, kombinézy, maxi batohy a roztomilé vzory. V dámské kolekci Resort 2016 ještě šaty do A, patchworkové sukně a vrstvené ponožky. Jenže košile byly z tenké hadí kůže, sladké vzory vypadaly skoro až psychedelicky, šaty vysely na kovových řetězech.

Přestože se často díky materiálových, barevným i tematickým kombinacím mohlo zdát, že je u Prada najednou vše jinak, že se tentokrát ztratila sama v sobě a musela pro inspiraci k jiným návrhářům, opak je pravdou: u Prada je vše při starém. Jaro/léto 2016 je kvintesencí této značky, jen ji zákazníci v obchodech najdou (konečně?) v podobě, kterou od ní tolik vyžadovali.