Co bylo dnes, nemusí být zítra. Jenže svět už se mění z vteřiny na vteřinu a rychlého běhu událostí nejsou ušetřeni módní návrháři ani módní značky. Balenciaga bývala maison de haute couture i moderním trendsetterem, Alexander Wang zas nadějným talentem předchozího desetiletí. Je nutné říci, že ze všech těchto přívlastků zbyl už jen opar dnů minulých; a stejně jak je dnes nejistá situace jména Balenciaga, je nejisté i Wangovo setrvání na místě jejího kreativního ředitele.

Toto překvapivé spojení tradiční francouzské módní značky, která nevydělává podle představ majitelů, a mladého amerického návrháře, jenž přijal tak zodpovědnou židli nejspíš předčasně, může být v příštích dnech passé, jak ukazují poslední zprávy. Doufejme ale, že se případné změny nedotknou její pánské řady.

Balenciaga S/S 2016

Balenciaga své mužské linii nevěnuje příliš pozornosti, což je velkou chybou. Co sezonu je totiž vrcholem pařížského týdne módy, a to i přesto, že není nikdy odprezentována na mole, není ji věnováno příliš místa v časopisech ani na internetu a dokonce se z ní do obchodů dostane jen pár kousků, a to překvapivě povětšinou ty nejméně zajímavé. Jak to, že i tentokrát vypadá pánský lookbook jako předobraz výborné módní kolekce?

V recenzi na rok starou kolekci jaro/léto 2015 jsme poznamenali, že způsob, jakým Christopher Booth tvoří pánské edice pro Balenciagu, mu Alexander Wang může jen tiše závidět. Wang na tuto linii samozřejmě dohlíží, Booth však Wangův charakteristický rukopis – tedy drsnost streetstylu artikulovaný jemností vysoké autorské módy – umí provést ještě o několik tříd lépe. A to Booth pracuje s prakticky stejnými kousky oděvu jako Wang, dokonce je taktéž dekoruje prvky, jež mají pouze ornamentální hodnotu. Jenže pokud u Wanga působí právě tyto detaily zbytečně, u Bootha jsou jakýmsi gestem, lahodou pro oku. A to i když se jedná o stokrát omleté zipy a kapsy jako v této řadě.

Ať už se tak vedení skupiny Kering dohodne v příštích dnech s Alexanderem Wangem jakkoli, Christopher Booth snad o zaměstnání nepřijde. Dělá Popelčinu práci a jsou to právě jeho kolekce, které by si zasloužily světla hradního bálu.