Pro Dolceho s Gabbanou je móda především šoubyznys. Jenže co dělat, když už nestačí ani směsice jejich zábavy, charismatu a sex-appealu?

V módě se snadno zapomíná. Dolce & Gabbana ostatně na krátkodobou paměť svých fanoušků spoléhají, a to přestože tím šidí především sami sebe.

Nejsou tomu ani tři roky od vynesení tvrdého verdiktu italských soudů a veřejný kredit slavné dvojice se už zdá být uzdraven. Stejně jako na daňové průšvihy se však zapomnělo i na původní DNA značky, která dnes spoléhá na cejchování produktů syntetickými potisky.

Pro srovnání jsem si ji sám musel připomenout. Založena na zdánlivě neomylném vkusu, řídí se produkce Domenica a Stefana vždy tím, co je právě sexy. Pokud nás tedy před roky měly rozpalovat šíleně modré džíny a proužkované košile, dnes se máme vzrušovat nad podvlékacími verzemi úpletů a hedvábnými topy.

Dolce & Gabbana On Ice

Avšak v minulosti byly z přehlídek cítit alespoň schématická dramaturgie i pokus o vytvoření přesahu v nastavených sezónních trendech. Podzimní kolekce z roku 2007 si dokonce od mnohých vysloužila srovnání s Kubrickovou Vesmírnou odyseou. Paradoxně si však dvojice s přibývajícími sezónami připadá stále konceptuálněji, a tak polevuje ve vytváření designu jiného než jen grafického.

Hosté na přehlídkách se proto musí spokojit s každosezonní formulací vybrané explicitní tematiky. Značka Dolce and Gabbana se snaží své příznivce především bavit, jenže tento šoubyznys nedokážou z dlouhodobé perspektivy utáhnout.

Důkazem je jejich poslední přehlídka. Domenico a Stefano si novinářské výstupy tento rok museli koupit, a to sice pečlivě připravenou scénou, která během přehlídky vyzývala k okamžitému sdílení na Instagram. Nakonec i modelové se na osvíceném pruhu písku procházeli s chytrou technologií v ruce a zapnutou kamerou. Jak lze takový obraz překonat – a co vymyslet pro příště?

Nabízí se zde paralela s kariérou zpěvačky Madonny, o níž hudební kritici říkají, že sebe samu dohnala do bodu, odkud se nemá kam posunout, a proto v posledních letech sází spíše na emoce.

Velkolepá show přitom uvedla kolekci vcelku tradiční. Po krejčovské stránce krásně vyvedená hedvábná pyžama, tvrdé textury mohutných kožichů a jemné i tvrdé úplety vytvořily povědomou a tedy tradiční módní směs. Slova pro novou kolekci se však hledají marně, stejně jako záchytný bod. Je milá, vtipná, hezká… Ale ani souvislost s trendy v kinematografii nevyvolává hlubší odezvu, a tak se vodítko k Tarantinovi či oslavovanému filmu Revenant minula účinkem.

Defilé se jednoduše proměnilo v mutaci levné lidové zábavy, něco jako „Dolce & Gabbana on Ice“, jen s tím rozdílem, že tady byly chytlavé kostýmy, kulisy, hudba a choreografie vystaveny na prérii.