Posaďte se a otevřete si sešity. Přednáška právě začíná a vaším profesorem je Leigh Bowery!

Módní návrhář, herec, performer, tanečník, popová hvězda, club persona, model. Tím vším byl Leigh Bowery, především je ale ikonou. Možná že se dožil pouhých třiatřiceti let, zemřel 31. prosince 1994 na komplikace spojené s nemocí AIDS, dodnes je však nekonečným zdrojem inspirace mnoha svým současníkům, ale návrhářům a umělcům, kteří přišli po něm.

Svými zcela mimozemskými kostýmy, make-upem a vystupováním ze sebe každý den vytvořil umělecké dílo. Byl vrcholným představitelem dandyismu i queer.

Lekce od Leighe Boweryho

Ačkoli jsou dny klubové scény osmdesátých let, která někomu jako Leighu Bowerymu dovolily zcela rozvinout fantazii, již nenávratně pryč, je těžké vzpomenout si, kdy naposledy se Boweryho duch neobjevil na catwalku nebo v galerii umění. Nakonec Leighem Bowerym se minulý rok inspiroval Rick Owens, když v Paříži na podzim představoval dámskou kolekci jaro/léto 2016 – na molo totiž poslal některé modelky s živou zátěží, čímž podtrhl téma své kolekce, ženskou sílu.

A vůbec, zkuste najít módního vizionáře posledních dvou dekád, jenž by na Boweryho neodkazoval – Alexander McQueen, John Galliano, Junya Watanabe i Martin Margiela si z jeho práce vypůjčili více než jednou. Co my víme, bez Boweryho by možná nikdy nebyla Lady Gaga a Boy Goerge by nevytvořil některé ze svých vizuálně nejpřitažlivějších kreací. Všichni zmínění měli oči otevřené a uši nastražené a nebáli se od Leighe Boweryho učit. A vy můžete také!

Krátký film od amerického new-media umělce Charlese Atlase, který najdete výše, byl inspirován Boweryho portréty od Luciena Freuda, brilantního malíře dvacátého století. Tento snímek s názvem „Teach“ z roku 1999 byl naposledy vystaven minulý rok při příležitosti otevření milánské pobočky Fondazione Prada, umělecké nadace založené módní návrhářkou Miucciou Prada a jejím manželem Patriziem Bertellim.

Ze snímku vám můžeme z původních sedmi minut ukázat jen dvě a půl, v nichž Leigh Bowery otevírá ústa na písničku Arethy Franklin „Take a Look“ s tvářemi propíchnutými zavíracími špendlíky, které drží umělé rty. I tento „teaser“ vám však uštědří snad nejdůležitější lekci z učení pana Boweryho: nemusíte být krásní a přitažliví, abyste byli krásní a přitažliví.