Proč je Londýn hlavním městem pánské módy? To ukázal druhý den London Collections Men na sezonu podzim/zima 2016 kolekcemi značek Agi & Sam, Lou Dalton a dalších.

Znáte ten pocit, když děti vyrostou, odstěhují se a konečně vás přestanou otravovat každou maličkostí svých životů? Já ne, jsem ještě relativně mladý a bezdětný, ale předpokládám, že právě tohle je den, kdy si spousta rodičů otevře láhev vína a připraví chlebíčky.

V Londýně tak tentokrát musely lítat špunty! Druhý den programu London Collections Men na podzim a zimu 2016 byl totiž věnován generaci mladých britských designérů, kterým se za posledních několik let dostalo jen nejlepší péče. Už od počátků londýnského týdne pánské módy roku 2012 byli opečováváni, kritizováni, vychvalováni a dokonce i finančně podporováni. Teď nastal čas, aby se postavili na vlastní nohy a dokázali, že čas a prostředky do nich vložené nepřišly vniveč. A oni nezklamali!

Londýnská generace konečně dospěla

Podívejte kupříkladu na dvojici Agi & Sam, jedny z původních superstars LCM, jejichž poslední řada je, troufnu si říci, jejich zatím nejlepší. Jako vždy pro ni našli inspiraci v rozmanitosti londýnské kultury, kterou na molo přenesli svým charakteristickým rukopisem, míchajícím tradici britského krejčovství se syrovostí předměstí velkoměsta.

Minule si ještě <a href=”http://hráli se stavebnicí, dnes už ale jejich tvorba stojí na pevnějších základech. Zaměřili se totiž na jednotlivé kousky a nejen na celkovou estetiku kolekce, a tak představili sice možné méně barvitou, zato ale inovativnější kolekci, která časté téma posledních sezon, tedy vojenské uniformy, podala neohraných způsobem.

Novátorsky si se svou poslední řadou poradila i Astrid Andersen, jíž bylo mnohokrát vyčítáno, že na mole v podstatě jen dokola opakuje jeden tvůrčí vzorec. Navzdory tomu, že i její aktuální défilé jako kdyby z oka vypadlo předchozímu, se jí podařilo svou představu o mužství předvést ve svěžím provedení. V šedivých kombinézách dekorovaných zlatými knoflíky, v mentolově zbarvených svetrech a v bouclé tweedu od Lintonu, tradičního dodavatele látek pro Chanel, vypadali její alfa samci ostřeji něž kdy dříve.

Nedokážu ani vyjmenovat, kolikrát jsem si přál, aby trio návrhářů značky Sibling dostalo ránu z minulost, musím ale přiznat, že právě  svou poslední kolekcí knockoutovali. Inspirováni světem boxu se do ringu vydali se smyslem pro realitu, aniž by ztratili cokoli ze svého charakteristického humoru. (Jeremy Scott by se nich od mohl učit.)

Samozřejmě, Sibling vždy sází na iluzi, že catwalk unese jakékoli extravagance, když ale začnete rozebírat jednotlivé looky, dostanete překrásné, osmdesátými lety inspirované pletené kousky, které obstojí ve zkoušce existence i mimo kontext mola.

V obecnosti lze říci, že se návrháři, které jsme od dob prvního London Collections Men nazývali „mladými talenty“, zklidnili a naučili se, jak si ponechat svůj osobitý přístup k pánskému odívaní, ale aby přitom nevypadali směšně.

Na druhou stranu, práci Lou Dalton bral vážně každý – a to vždy. Návrhářka původem z anglického hrabství Shropshire cestuje skrz své kolekce krajinou britských ostrovů a na své přehlídky z nich vždy přenese něco z jejich genia loci. Pro svůj poslední počin navštívila Shetlandy, souostroví na sever od Skotska, a nechala se učarovat jejich magií, což zjemnilo její jinak zemitý rukopis.

Minimální a precizně střižené siluety v přírodních odstínech černé, šedé a bílé s tóny zeleně a okru se plynule přelévaly v přehlídku poslední módy pro satyry, která sestávala z chlupatých kalhot, kostkovaných kabátů a košil a kontrastním použití růžové a modré – tak nějak by se oblékal i faun. Pragmatismus i pohádka se v poslední kolekci Lou Dalton proplétaly uchvacujícím způsobem tak, jak to umí jen ona.

Krom těchto výše zmíněných návrhářů představily v druhý den LCM své sezonní řady i tradiční značky. E. Tautz, krejčovství založené roku 1867, si už několik let prochází renovací a letos na mole rozvinulo svoji estetiku vycházející z postupů Savile Row. Tu nechalo prostoupit módou poloviny osmdesátých let s lehkostí i vervou, až se zdálo, že se na mole prochází Fox Mulder z první řady Akt X.

Americká společnost Coach, původně producent kožených výrobků a zavazadel, také dokázala, že její fashion reboot přináší ovoce a že své krůčky do světa módy bere vážně. Představila tak solidní kolekci s důrazem na kůži, ovčí vlnu a americký přístup ke každodennímu oblečení.

Abych byl upřímný, často jsem pochyboval nad oním vším pozdvižením obklopující některé mladé britské designéry. Druhý den London Collections Men ale všem znovu ukázal, proč je Londýn hlavním městem pánské módy.