Móda, to je radost, zábava, umění, estetika, životní styl, ale i byznys a povrchnost. Podívejte se na šest skvělých filmů, které se tak či onak týkají světa módy, osobností z něj, haute couture i každodenního odívání, mol i ulic.

Dior a já (2014)

Když byl uměleckým ředitelem proslulé značky Dior zvolen Raf Simons, jeho úspěch provázely otazníky, jak si do té doby minimalističtější návrhář, zvyklý tvořit obyčejnější konfekční modely, ready to wear, ne umění pro módní mola, poradí s odkazem legendárního domu, a kam ho posune. Na přípravu své první kolekce měl jen velmi omezený čas. Ponořte se do zákulisí výroby haute couture v oceňovaném dokumentu, ve kterém poznáte management i švadleny obřího podniku. Někteří lidé jsou svému prestižnímu zaměstnavateli věrní desítky let, takže mohou prozradit vše o zákulisí. Věhlasný Dior přece musí být dokonalý!

Hodnocení CSFD 78%

Ďábel nosí Pradu (2006)

Tahle komedie už je slavná. Zaujme hlavně výkon Meryl Streep v roli nekompromisní šéfredaktorky Mirandy, která s grácií ledové královny stylově dusí své podřízené, aby každé číslo magazínu bylo perfektní. Časopis je považovaný za módní bibli a jeho první dáma za nejmocnější ženu průmyslu s krásou a stylem…  Do firmy nově nastupuje Anne Hathaway. Uspěje jako asistentka vystavená Mirandinu ostrému jazýčku, nebo přijde o sebeúctu jako mnoho adeptek před ní? Vydrží tlak, zatímco jí divák fandí? Oddechová podívaná je samozřejmě okořeněná romantickou zápletkou, takže film rozesměje i zahřeje u srdce.

Hodnocení CSFD 69%

Zářijové číslo (2009)

Magazín v „Ďábel nosí Pradu“ je fiktivní. Pokud se chcete podívat, jak to chodí ve skutečnosti, sáhněte po dokumentu „Zářijové číslo“. Můžete se v něm podívat na práci Anny Wintour, obdivované i obávané populární osobnosti světa módy. Poznáte, jak se pod jejím vedením připravovalo jedno konkrétní zářijové číslo světoznámého časopisu Vogue. Proč právě září? Rozšířený podzimní speciál je napjatě očekáván každý rok. Mnoho set stran představuje nové trendy a nabízí takovou podívanou, jako žádné jiné stránky v trafikách. Není divu, že je připravován pod velkým tlakem, aby byl každý rok lepší a lepší. Wintour poprvé dovolila filmařům, aby odhalili tajemství její práce.

Hodnocení CSFD 75%

Coco Chanel (2009)

Pojďme nahlédnout také do historie módy. Píše se začátek dvacátého století a ženy jsou doposud sešněrovány ve zdobném, ale velmi nepohodlném oblečení. Dokáže to změnit jedna nejprve nenápadná Francouzka? Bude se líbit styl inspirovaný pánskou módou, včetně kalhot a sáček? Zaujmou dámy kostýmky a perly? Když zmíníme přezdívku a příjmení hlavní hrdinky, Coco Chanel, je jasné, že stojíme u zrodu legendy. Jaká byla zakladatelka módního domu, módní návrhářka, co možná předběhla svou dobu? Skutečností inspirované životopisné drama vypráví o mládí Coco, které rozhodně nebylo idylické a o to cennější je její pozdější úspěch. V hlavní roli jako vždy perfektní Audrey Tautou, proslavená jako „Amélie z Montmartru“.

Hodnocení CSFD 63%

Iris (2014)

Myslíte si, že móda je jen pro mladé? Setkejte se v poutavém dokumentu s Iris Apfel, více než devadesátiletou Newyorčankou, která ohromuje svojí vitalitou, důvtipem, ale hlavně odvážným a barevným módním stylem. Její zářivé vzorované outfity jsou plné radosti a optimismu, čímž vyvažuje šeď ulic. Prožila také velmi pestrý život. Se svým manželem založila společnost, která se podílela na obnově textilního vybavení Bílého domu za vlády 9 (!) amerických prezidentů (Trumana, Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda, Cartera, Reagana a Clintona). Na stará kolena se pak stala doslova ikonou, zvanou na všechny módní akce. Nepřehlédnutelná nejen obrovskými brýlemi, sršící životem. Prostě Iris.

Hodnocení CSFD 75%

Gia (1998)

Jenže svět módy není vždy tak veselý. Pronikněte do zákulisí celebrit, top modelingu a červených koberců se životopisným dramatem vyprávějícím o ženě jménem Gia Curangi. Krásce a rebelce, která neodolala temným stránkám úspěchu… Chudá dívka svým půvabem vydělala takové peníze, až ji svět přehlídek změnil v trosku. Odrazí se zpět ode dna, nebo film kopírující její život nabídne jen smutný konec? Přestože o drogové závislosti existuje více filmů, Gia je výjimečná podáním Angeliny Jolie v jedné ze svých nejlepších rolí. Ve vedlejším obsazení hrají například Zlatým glóbem oceněná Faye Dunaway nebo mladičká Mila Kunis.

Hodnocení CSFD 79%