ARCHIPELAGO

„Jednou jsem dostal knihu Atlas of Remote Islands: Fifty Islands I Have Not Visitedand Never Will (Atlas odlehlých ostrovů: padesát ostrovů, které jsem nenavštívil a nikdy nenavštívím) a hned jsem si uvědomil, že jsem polovinu opravdu nenavšívil,vzpomíná Kim Jones, umělecký ředitel pánských kolekcí značky Louis Vuitton. „Nechal jsem se inspirovat konkrétními ostrovy – Novým Zélandem, Velikonočním ostrovem a zejména Havají, ale také jsem uvažoval o pouhém konceptu ostrova. A inspirací mi samozřejmě bylo i cestování. Volný pohyb z jednoho místa na druhé, poznávání různých kultur, různých národních identit zároveň.

Pánská kolekce Louis Vuitton jaro/léto 2018

Touha po cestování a objevování je promítnutá v celé pánské kolekci jaro/léto 2018, ale inspirace nečerpá z jedné konkrétní destinace – je jich spousta. Luxusní zábava zvaná „islandhopping“, tedy přejíždění z jednoho ostrova na druhý, z jednoho místa na druhé, vnáší do kolekce prvek hybridnosti a juxtapozice – kombinace různých prvků z různých míst. Je to jako mít celé souostroví ve svém zavazadle.

LV-01

Geografická realita ostrova – obklopený vodou, izolovaný – dává vzniknout a přežít výrazným a čistým kulturním identitám. Ostrovním státem Havaj se kolekce inspirovala nejvíce. Vzory havajských košil a rozmanitost exotických rostlin – to všechno je k vidění v moderních havajských vzorech, které do kolekce použil Louis Vuitton. Extrémní sporty jsou také patrné jako inspirace nových geometrií. Louis Vuitton se transformuje na sportovní slogan, který se jako nálepka objevuje na svetrech, trikách a neoprenových topech.

Oblečení je vždy o kombinaci – ale nyní, místo kombinování několika vlivů, jsou jednotlivé inspirace jasně „ohraničené“ – jako ostrov obklopený vodou. Obleky mají dva různé odstíny mohérové vlněné látky, mezi nimiž je patrná hranice – jako kdyby byly sešity ze dvou samostatných částí. Krokodýlí kardigan má rubovou stranu z úpletu. Jiné modely si hrají s kontrastem mezi sportovní módou a formálně elegantním stylem – jako dvě tváře muže. Na tělo střižená silueta typická pro sportovní módu inspirovaná neoprenovými obleky na potápění a surfování, které jsou jako druhá kůže, je v úmyslném kontrastu k ležérněji střiženým sakům a kalhotám elegantního stylu – to se ke slovu hlásí inspirace moderním velkoměstem Hongkong. Oba dva střihy jsou kombinované v jednom outfitu. Obleky lehce obtékají tělo – obdobně jako sportovní oblečení se vyznačují jistou dynamikou. To stejné se dá říci i o kolekci vzorovaných havajských košil s druhou vrstvou organzy stejného vzoru – v pohybu dochází k zajímavým optickým efektům, kdy vzor vypadá, jako kdyby „cestoval“ kolem těla. Je to hravý způsob interpretace vášně pro cestování, která je pro značku Louis Vuitton tradiční.

LV-03

Použité materiály

Materiály jsou lehké, moderní a splývavé. Funkční matriály z hedvábí, mohér a krep, jako papír tenká „neoprenová“ jehnětina (kůže nalepená na vrstvu neoprenu) – všechny jsou ideální pro cestování, praktické a v šatníku moderního cestovatele po ostrovech budou jako doma. Navíc to jsou materiály, které svojí funkčností a technickým zpracováním jsou pro značku Louis Vuitton typické. Barvy si také hrají s kontrastem – tradiční paleta vzoru Monogram je kombinována se zemitými odstíny khaki a detaily ze sportovní módy převzatých neonových barev – a to všechno jako oceán obklopuje hluboká mořská modř.

LV-02

Stěžejní téma fúze nezapřou ani doplňky. Nový styl Monogram Split kontrastuje různé barevné variace ikonického vzoru Louis Vuitton Monogram s důrazem na středový šev. V tomto stylu se nabízí klasika Keepall, která má nově stranový šev; nebo taška do ruky s ultra velkým vertikálním předělem, který se táhne až na ucho – prvek tradičně používaný na zavazadlech. Je to jen další cesta – z historie do současnosti, s cílem přizpůsobovat se měnícím se nárokům současných cestovatelů.

Barvy

Představují se i nové barvy a povrchové úpravy plátna Monogram – Pacific v kobaltové modři inspirované Oceánií, a Reflect, jehož reflexní neonová úprava čerpá zase ze světa vrcholového sportu. Téma sportu je stěžejní – surfing, potápění a  trekking, a to ostatně podtrhuje i nová sportem inspirovaná řada Monogram Outdoor s funkčními materiály, která kombinuje sportovní síťovinu, zipy známé z potápěčských neoprenů, lanka a barevné kovové karabiny z horolezectví – vzniká tak nový styl, který je plný energie a dynamiky outdoorových sportů. Jiné styly zase hledaly inspiraci v nedávném archivu značky – taška Noe se transformovala na velké batohy a objevují se i boty ve stylu dřeváků, které relativně nedávno figurovaly v dámské kolekci.

Boty Louis Vuitton

Boty jsou hybridem mezi dřeváky a trekkingovými botami – Harajuku se potkává s Honolulu. Konstrukce kufrů Louis Vuitton se přenesla na podrážky lemované světlou popelavou barvou s kovovými cvoky. A vypadá to stejně moderně dnes, jako před 163 lety.