V životě každého muže nastanou situace, kdy na sebe musí vzít společenský oděv. Tím je v naší kultuře nejčastěji oblek, přesněji řečeno kombinace kalhot a saka ze stejné látky, doplněná vhodnou košilí a vázankou. Přestože existují daleko slavnostnější varianty, jako frak, smoking a žaket, mnozí pánové se cítí nepříjemně právě už v základním společenském obleku. Ať je to váš případ, nebo patříte k elegantním mužům, u kterých obleky patří do základního šatníku, nyní je na čase pořídit si kvalitní oblečení za fajn ceny. Dopřejte si oblek, který vám bude opravdu sedět a slušet, jde to i v konfekci, nejen od krejčího.

Etiketa společenského oblečení není triviální, rozlišují se různé příležitosti a různé denní doby. Část pravidel je jasně daná, část je spíše záležitostí společenského taktu, jakéhosi citu pro věc, empatie vůči druhým i sobě samému, smyslu pro estetiku. Některá doporučení jsou v podstatě neměnná, jiná podléhají módním trendům. Protože většina z nás se nepohybuje v prostředí, které by si na formality potrpělo natolik, že by naše oblečení bylo posuzováno do detailu, postačí se držet několika jednoduchých pravidel.

Oblek by měl mít spíše střídmou barvu. Nemusí se jednat hned o „smuteční“ černou, ale žádoucí jsou formálnější odstíny šedé, modré, béžové. Pokud chcete podtrhnout svoji osobnost, udělejte tak raději výraznější košilí, kravatou, kapesníčkem nebo manžetovými knoflíčky, ale sako a kalhoty ať mají nadčasovou eleganci kvalitní látky v decentní barvě. Výrazně světlé obleky jsou vhodné spíše pro denní příležitosti, ne večerní (nejvíce to platí pro béžové).

Střihy kalhot

Nenechte si vnutit představu, že podobný střih kalhot od obleku by měl sedět všem. I výrobci konfekce se v poslední době snaží přinést nejen standardní, zkrácené a prodloužené délky, ale nabídnout tvarovou rozmanitost, aby si vybrali pánové různých postav a nároků. Štíhlým jedincům sluší tzv. slim fit střihy. Klasické (regular) jim dělali příliš neforemnou postavu a šířka nohavice nedala vyniknout ani pěkným botám. Lehce zúžená silueta je skvělým řešením. Naopak rozložitější muži sáhnou po kalhotách s perfektním tvarovým vypracováním díky záševkům. I silnější postava se v nich nestane neforemnou.

Střihy sak

U saka je variace střihů stejně viditelná jako u kalhot. I silnější postavě s bříškem jde najít dobře padnoucí sako, které z celého trupu nedělá kouli. A naopak, štíhlá postava potřebuje vytvarovat, aby hrudník a ramena působily silnější, mužnější. Saka z našeho výběru byla včetně rukávů střižena podle evropských postav. Nestane se vám u nich, že by pozornost nebyla věnována důležitým detailům, límci, záševkům, manžetám, knoflíkům, kapsám atd. A připomínáme, má-li sako více knoflíků, zapíná se jen horní (u dvou) nebo prostřední (u tří).

Košile a kravaty

Jakmile máte vybrané kalhoty a sako (ne nutně ze stejné látky, pro méně formální příležitosti můžete i kombinovat), zkuste se podívat také na širokou nabídku košilí a vázanek. Teprve s nimi je pánský slavnostní outfit kompletní a získává tu pravou osobitost. Pozor, ne všechny košile se hodí pro nošení s kravatou, rozhoduje způsob zapínání u límečku a tvar límce. V popisu to bývá uvedeno, pokud by daná košile byla vhodná k nošení jen jako rozhalenka.

Móda ovlivňuje samozřejmě také kravaty. Týká se to zejména jejich šířky (dnes se nosí střední šířka na nejvíce příležitostí, ale zejména u mladších štíhlých mužů může dobře působit i kravata velmi tenká) a vzorů (zapomeňte na žertovné obrázkové kravaty). Výrobku samotného se netýká způsob a výška uvázání, vhodné uzly objevíte online, spousta návodů je na YouTube.