Chlapi, ruku na srdce. Mnozí z nás módní obchody zrovna nemilujeme a nákup čehokoliv na sebe je pro nás utrpením. Ale jak z toho ven, když oblečení dělá člověka? Třeba po takové košili nestačí jen sáhnout na stojan, ta musí dokonale sedět. Přesto, když máte know-how, čeho přesně si všímat, není problém nakoupit online a obchodu se úplně vyhnout! Dnes se podíváme na nabídku košil, ve kterých vám to bude prostě slušet.

Košile se označují různě. Zejména u volnočasových modelů se setkáte s označením jako u triček, tedy škálou S-XXL, ale tradičně a formálně se košile označují číslem vyjadřujícím obvod krku. Nakupujte tam, kde jsou velikosti dobře popsané (hodí se přesné údaje u obvodu okolo hrudníku, pasu, délky náramenic a rukávů). Zejména je to potřeba, pokud víte, že máte výrazně nekonfekční postavu (většinu rukávů je vám krátká apod.). Tak se hned můžete v sortimentu zaměřit na košile, co vám sednou. Oblečení se dříve hodně přešívalo, většina kalhot i košilí měla záševky, díky kterým bylo možné při „spravení se“ oděv takzvaně povolit, ale současný životní styl přeje spíš novým nákupům, jakkoliv to nemusí být etické a ekologické. Proto s tím počítejte a volte velikost rovnou na sebe.

Regular fit košile

Střihové provedení košil se dnes většinou označuje anglickými slovy, která vyjadřují, jak moc je košile projmutá. Střihy regular (také označované jako komfort) jsou rovné, nezeštíhlené, nezabrané. Vyhovují méně štíhlým lidem a všem, kteří hledají hlavně pohodlí, nikoliv přesné obepnutí postavy. Setkat se můžete také s označením modern fit nebo casual fit, které je jakýmsi přechodným střihem k zeštíhleným košilím. Sedí většině mužů bez výrazné nadváhy, jsou jen lehce upravenými regular střihy.

Slim fit košile

Na štíhlé postavě regular fit příliš vlaje. Je potřeba volit košile, u kterých byla mezi hrudníkem a spodním lemem látka zúžena tak, aby košile více kopírovala tělo. To je ostatně i módní trend, nosit košile, které opravdu pasují svému nositeli. Tyto zeštíhlené modely najdete pod označením slim fit (výjimečně se používá také label body fit). Specialitou pro extra hubené jsou modely super slim fit. Taková košile je de facto užší a tím pádem menší, než by napovídala její konfekční velikost, ať vyjádřená písmenem, například S, nebo číslem (obvodem krku).

Košile pro byznys

Pokud do šatníku potřebujete nakoupit formální košile, držte se zkrátka, pokud jde o střih i barvu nebo vzorek. Neplatí to sice absolutně, že by cokoliv výraznějšího bylo špatně, ale například obory jako bankovnictví zůstávají stále velmi formální a nepřípustný je jakýkoliv výrazný vzor. Mluvit by měla především kvalita látky. Za byznys odstíny jsou považovány bílá, světle šedá, světle modrá, v drobném vzorku se jako doplňková barva může schovat například i béžová, tlumená červená, zelená. Jistá nevýraznost formálních košil může být kompenzována kravatou. I proto je u košile žádoucí fádnost, aby se netloukl vzorek košile a kravaty. Pokud víte, že ke košili budete často nosit kravatu nebo dokonce motýlek, hlídejte si tvar límečku. Ne všechny jsou univerzálně vhodné na všechny typy vázanek.

Volnočasové košile

Opakem formálních košilí jsou ty volnočasové, kde se fantazii meze nekladou, snad jen dobrému vkusu (vyvarujte se příliš ztřeštěných a cirkusově pestrobarevných modelů). Trendy jsou i lehce hipsterské košile, napodobující třeba klasické flanelky dřevorubců a jiných manuálně pracujících. Není to nic nového – i takové džíny vlastně vznikly jako pracovní oblečení. Do volnočasových košil padají i ty s krátkým rukávem, protože ty byste nikdy neměli kombinovat s oblekem, ani v případě velkého vedra. Výběr je jen na vás, tak si svou novou košili brzy užijte a staňte se dobře oblečeným mužem.