Triko samo o sobě není formální oblečení a patří spíš do volného času, než někam, kde chcete zanechat dojem dobře oblečeného gentlemana. Přesto není triko jako triko. Liší se kvalitou látky, střihem, řešením výstřihu, barvou, potiskem. Velmi oblíbená jsou polotrika, která se díky límečku řadí do sportovní elegance, se kterou uspějete v mnoha situacích. Trička jsou zároveň poměrně snadnou součástí šatníku na nakupování, takže vám nic nebrání vybrat si z tohohle sortimentu pohodlně online.

S označováním velikostí triček je to jednoduché, používá se základní škála XS, S, M, L, XL, XXL (z anglického extra small, small, medium, large, extra large). Protože si ale každý výrobce může označení přiřazovat libovolně, u dobrých internetových obchodů s oblečením můžete nabízené velikosti vždy rozkliknout a podívat se na skutečné rozměry triček dané značky, většinou podle obvodu hrudníku v centimetrech nebo palcích (centimetry z palců získáte vynásobením číslem 2,54).
Změřte doma svá oblíbená trička a hned budete mít jasno, jestli vám žádaný nový kousek bude spíše přiléhat k tělu nebo bude volný. Dříve se doporučovalo počítat při nákupu s tím, že se tričko praním časem hodně vytahá a zvětší, dnes by se tak dít nemělo, pokud výrobce používá kvalitní látku s větší gramáží (gramáž určuje hmotnost látky na 1 m čtvereční a vypovídá o hustotě tkaniny a tím i odolnosti produktu). Gramáž by však neměla být ani příliš velká, triko by pak příliš nasávalo pot, místo jeho odvádění (které funguje hlavně u funkčního sportovního oblečení ze speciálních materiálů).

Tvar výstřihu

Naprostou klasikou jsou trička s obyčejným kulatým výstřihem. Seženete je všude a určitě je unosíte na doma i na ven. Lišit se může šířka a výška výstřihu, ale to řeší většinou hlavně ženy. Pokud máte rádi nějaké malé oživení, pravidelně se vracejí do módy trika s výstřihem do véčka. Výstřih může být ozdobený výrazným obšitím, klidně i v jiné barvě, než je zbytek trička.

Konzervativní barvy a kombinace

Mnozí módní odborníci s tím nesouhlasí, ale pravdou je, že i tričko může vypadat poměrně konzervativně, pokud je jednobarevné a sladíte-li ho například s letním sakem. Nejedná se ale o formální oblečení, podle přísnějších pravidel na společenské akce je kombinace krátkého rukávu trička a dlouhého u saka nepřípustná. Jistým kompromisem může být tričko s dlouhým rukávem. Decentnější barvy triček jsou vykompenzovány kvalitními materiály a perfektním ušitím. Pokud si na to potrpíte, na některých modelech objevíte i drobný emblém příslušné značky, renomovaného výrobce.

Vtipné motivy triček

Pokud se nemusíte omezovat příležitostí, můžete vynosit trika veselých motivů a barev. Existuje jich nepřeberné množství. A jestli si zrovna nevyberete, vždycky se ještě nabízí možnost nechat nějaký motiv vyrobit, třeba pro celou partu nebo kolektiv, jako výborný personalizovaný dárek. Frčí také trika s logy filmů a seriálů, která nabízejí oblíbené komiksové obchody. Vždy však zkuste nerezignovat na vkus, toaletní humor některých obrázkových triček z obchodů se žertovnými předměty přenechte jiným.

Polotrika

Už v úvodu jsme zmínili polotrika, jakési křížence mezi tričky a košilemi. Díky límečku vypadají trošku formálněji než obyčejná trička a bývají vyráběny z kvalitních látek vyšší gramáže. Díky propojení například s golfem, kde jsou téměř povinnou „uniformou“, začala být spojována s volným časem vyšších vrstev. Proto i vy můžete v polotriku udělat dobrý dojem. Se slušnými kalhotami a botami je to u některých pozic také přijatelný kompromis, pokud vás čeká pohovor v době největších letních veder. Trička mají zkrátka tolik podob a použití, že jsou jedním z nejuniverzálnějších kousků v našich šatnících.