Kabátům se dříve říkalo svrchníky. Tohle dnes zastaralé slovo perfektně vystihuje, jak to s nimi je. Jsou navrchu, jsou vidět, měli by svého nositele také reprezentovat. Když celý podzim, zimu a jaro chodíte v jedné uválené bundě, tak pak nezáleží na tom, že v interiéru ji odkládáte a pod ní můžete mít pěkné oblečení, první dojem je zkrátka pokažený. Přitom právě teď si můžete koupit novou bundu nebo kabát výhodně online, za nejlepší ceny.

Formálnější kabáty kapuci nemívají. Gentleman volí v případě potřeby jinou pokrývku hlavy, byť klobouk už není zdaleka tak běžný, jako býval kdysi. Přesto je kapuce věc mimořádně praktická, máte ji kdykoliv sebou, pro případ, že se zhorší počasí, a je v ní tepleji a příjemněji než s jinou čepicí, protože chrání i proti větru, a to ze všech stran. Jak to tedy vyřešit? Výrobci přišli s mnoha bundami, které mají kapuci odnímatelnou. Tak můžete bundě odlehčit, pokud nemá působit příliš sportovně.

Kabát, nebo bunda?

Nejčastější kritikou módních blogerek a blogerů je fakt, že lidé nepřizpůsobují svoje oblečení místu a situaci. Běžně do města chodí ve sportovním a trekkingovém oblečení. Pokud chce muž vylepšit svůj šatník na chladnější období roku, první radou módních expertů bývá zbavit se šusťákových bund, které působí jako oblečení na hory, a zařadit mezi běžně nošené oděvy pořádný kabát, dokonale krejčovsky vypracovaný. Je to však těžká volba. Ano, kabát bývá skutečně elegantnější a muž s ním začíná působit jako gentleman, ale u bund najdeme množství vychytávek. Nejsou to jen kapuce, zmíněné výše. Podstatnou vlastností je samotná látka. U mnoha bund objevíme nejmodernější materiály, dokonale odpuzující vodu i vítr, ale současně prodyšné. Tomu nemůže látka neimpregnovaného kabátu konkurovat. Proto je nejlepší kompromis. Vlastnit bundu i kabát a volit podle momentální příležitosti. Do divadla a centra města kabát, na vycházku za město bundu.

Moderní kabáty

Móda se neustále mění a opakuje, ale kabát je vhodné pořídit si na mnoho let dopředu, tedy takový, který hned tak z módy nevyjde. V současnosti to nejlépe splňují středně dlouhé kabáty, v podstatě se ustoupilo od svrchníků až k zemi, přestože takové pláště ještě před pár desítkami let patřily k vybavení skříně skoro každého městského muže. Kapsy by neměly být příliš výrazné (ani přeplňované a tím pádem nehezky vyboulené), ale i pánský kabát si může dovolit nějaký nápaditý detail, který ho odliší od stovek jiných. Může to být třeba řešení nárameníků, připomínající vojenské frčky, originální zapínání či cokoliv jiného. Barvu volte klidně světlou, módní blogeři po tom volají neustále, aby se zimní ulice trochu rozsvítili, ale vezměte na vědomí, že třeba odstín velbloudí srsti bude potřeba poslat do čistírny pravděpodobně častěji, než černou klasiku (na které jsou ale zase vidět vlasy a lupy).

Perfektní bundy

Bundy jsou v některých ohledech praktičtější než kabáty. Aby kabát hřál, musí být z velmi kvalitních materiálů, od podšívky až po svrchní část. Je u něj důležitá i nemačkavost. U bundy je často přidána výstelka, díky které je hřejivější sama o sobě, a to za dostupnější cenu. Mnoha mužům vyhovuje rychlejší zapínání bund na kvalitní zip, stejně jako zmíněná přítomnost kapuce. Límce některých kabátů není možné příliš zvednout, aby od chladu chránily i krk, zatímco zapínání bund bývá právě až ke krku. V neposlední řadě svou roli v oblibě bund hraje i sportovnější vzhled. Potěší také mnohé šikovné detaily u některých bund, jako například šňůrky na stažení rukávů, vnitřní kapsy na doklady a mobil apod. Je to jen vás, kterou bundou nebo kabátem si uděláte radost. Dostupné velikosti jsou uvedeny online podle skutečných skladových zásob.